Plastsvammid vs LUFFA svammid

...ehk kuidas LUFFA panustab plastsvammidega seotud probleemide lahendamisse

Plastid on saanud inimese igapäevaelu lahutamatuks osaks. 1960. aastatel laiemasse kasutusse tulnud plastidest toodetakse tänapäeval kõike – ühekordsetest nõudest vägevate ehituskonstruktsioonideni välja – ning selle materjali kasutuselevõtt on olnud üks meie tehnoloogilise arengu alustaladest. 

Samas on nii, et liiga palju head pole kunagi ainult ja eranditult hea. Tänapäeval viskame igal aastal ära 275 miljonit tonni plasti ning see number kahekordistub arvatavasti kõigest 10 aasta jooksul. Oleme asendanud peaaegu kõik esemed plastist versioonidega, sest tihti on nii mugavam, odavam ja efektiivsem. Looduslike materjalide kasutamine igapäevaelus on ununenud, nende tänapäevastele vajadustele vastavaks kohandamisele pole rõhku pandud, need on lihtsalt asendatud tehislike alternatiividega. 

Meie näeme, et nii edasi minna pole jätkusuutlik ning parim koht, kust alustada plastide asendamist looduslike materjalidega, on vahetada välja igapäevased tarbeesemed. Neid kulub nii ehk naa ja samas on selliseid esemeid üpris lihtne välja vahetada.

Millised probleemid on seotud plastsvammidega?

Plastsvammid ja -lapid on keskkonna jaoks probleem kõigis oma eluea etappides.

Esiteks on plasti tootmine kasvuhoonegaaside allikas – 2019. aastal paisati atmosfääri ainuüksi plasti tootmise tõttu 850 miljonit tonni süsihappegaasi, mis kogu maailma kasvuhoonegaasidest moodustab ligikaudu 2%. CO2 emissiooni tõttu soojeneb pidevalt kliima ning hapestuvad ookeanid – meie põhilised hapniku, seega ka elu allikad. 

Teiseks mürgitavad plastsvammid oma 2-3 nädalase kasutusaja jooksul nii meid kui ka elusloodust – uuringute järgi tarbib inimene iga nädal visiitkaardi-suuruse hulga mikroplasti, mida vee filtreerimissüsteemid ei suuda kinni pidada. Iga kasutuskorraga svammidest eralduv mikroplast ei ole aga ainus loodusele kahjulik tegur – svammide töötlemisel kasutatavad kemikaalid, näiteks triklosaan, on kantserogeensed ning põhjustavad nahaärritust. 

Kolmandaks on just svammides ja lappides kasutatavast plastikust lahti saamine keeruline – need koosnevad enamjaolt polüestrist ja nailonist, mida ei saa ümber töödelda ega taaskasutada ja nii kasutame plastsvamme toodan-kasutan-viskan-ära loogika järgi. Pärast kasutamist läheb sedasorti plastik kas põletamisele või jääb prügilatesse seisma. Plastiku põletamine tekitab kasvuhoonegaase ning prügilates seisva plastiku lagunemiseks kulub umbes 500 aastat. 

Seega ainus viis, kuidas eelnevalt välja toodud probleemidest vabaneda, on plastsvammide tootmisest ja kasutamisest loobuda. LUFFA pakub lahenduse igale ülal mainitud probleemile.

  • Süsinikuneutraalne. Meie käsnkõrvitsate kasvatamisel komposteeritakse viljadest põllule jäävad väädid ja lehed ning suunatakse väetisena uute taimede kasvatusse. Tooraine transport Eestisse ning tellimuste saatmine kliendile on süsinikuneutraalne. 
  • Keskkonnasõbralik. LUFFA tooted ei sisalda plastmassi ja neid ei ole kahjulike ainetega töödeldud. 
  • Biolagunev. LUFFA tooted lagunevad kompostis täielikult juba 30 päeva jooksul!

Aitäh, et valid loodussäästliku reostava asemel!