Kuidas saavad seemneist Hispaania mullas Sinu kodused keha- ja nõudepesu abilised

… ehk kuidas toimib meie tootmisahel ning kes on õpilasfirma LUFFA koostööpartnerid?

Õpilasfirma LUFFA toodete teekond algab Hispaaniast, Galicia piirkonnast, Pontevedra provintsist. Seal asub agrometsandusega tegelev ettevõte Iberica de Esponjas Vegetales, suurim käsnkõrvitsate kasvataja Euroopas, kelle põldudel kasvavad ka meie käsnkõrvitsad. Käsnkõrvitsate kasvatamisel ei kasutata loodusele kahjulikke kemikaale ning igasugused väädid ja lehed, mis käsnkõrvitsa viljadest põllule jäävad, komposteeritakse ning suunatakse väetisena uute käsnkõrvitsate kasvatusse. 

 


Lisaks kasvatamisele tegeleb Iberica de Esponjas Vegetales ka käsnkõrvitsate töötlemisega – pärast käsnkõrvitsate põllult koristamist puhastatakse neid kohalikus mineraalvees temperatuuril 43°C, mis pehmendab taime kiudu ning eemaldab suurema osa seemnetest. Seetõttu polegi meie käsnkõrvitsad päris valged, nagu oled võib-olla näinud näiteks Looduspere poes – kloori ega valgendeid pole need näinud. Kui käsnkõrvitsad on jälle kuivad ning valmis kasutamiseks, lendavad need süsinikuneutraalselt Eestisse, kus meie nendega edasi toimetame."Teine osa meie tootest linavilt jõuab meile Soomest, isolatsioonimaterjale tootvalt ettevõttelt Isolina, mis kasutab toorainena Soome põldudel kasvavat lina. Et toetada ka kohalikke, loodussäästlikkust au sees hoidvaid ettevõtteid, ostame Isolina linavilti Tartust Hea Maja Poest, kellelt ostetud naturaalsete värvide ja mustrirulliga tehtud ornamendid kaunistavad ka meie pakendit. Linavilti kasutataksegi tavaliselt just isolatsioonimaterjalina. Aastaid tagasi soojustati maju vähe – nii oli õhuvahetus ja õhu kvaliteet siseruumides hea, kuid suur oli ka soojuskadu. Tänapäevaste sünteetiliste isolatsioonimaterjalide puhul juhtub tihti aga vastupidine – majade seinad hoiavad sooja hästi kinni, kuid õhuvahetus ja kvaliteet on kehv. Selle tagajärjel muutub õhk majas liiga niiskeks. Linavilt lahendab mõlemad probleemid  – hoiab kinni soojust ning on samal ajal ka hingav ja edukalt vett imav.

 


Kuidas saab selline materjal sobida nõudepesutoodetesse? Just selle materjali vett imavate omaduste tõttu. Eriti hästi toimib linavilt tavalise köögilapina – kõik köögipinnad saavad sellega edukalt puhastatud ja kuivatatud. Tööstuslikult toodetakse linavilti suurte viltimismasinate peal. Toores lina matistatakse, pressitakse kokku ning vilditakse spetsiaalsete nõeltega kuni jõutakse sobiva tulemuseni.

 

 

 

Kui käsnkõrvitsad ja linavilt on meieni jõudnud, on aeg asuda neid svammideks ja lappideks muutma. Esimene etapp on käsnkõrvitsate pressimine, et õmblusmasinad neist jagu saaks, materjalikulu võimalikult väike oleks ning et svammid Sinuni võimalikult ökonoomselt ja ilusas vormis jõuaksid. Selleks niisutame käsnkõrvitsaid kergelt veega piserdades ning paneme siis kaheks päevaks tööstusliku pressi alla kuivama. Sealt tulevad nad välja väga õhukeste viiludena, millega saab juba palju mugavamalt edasi tegutseda. Järgmisena lähevad käsnkõrvitsad stantsimisele, kus spetsiaalse vormi abil lõikame neist välja sobiva kujuga svammid. Sama teeme ka linavildiga. 

 

 

 

Kui sobivad tükid on välja lõigatud, on aeg kõik kokku õmmelda. Siin etapis tulevad meile appi Samelini tehase tublid õmblejad, kes ilma erilise vaevata õmblevad svammid kokku ning lisavad kõigile toodetele ka eelnevalt meie poolt välja lõigatud aasad. Linavildist lapid saavad endale äärtesse ka overlock-õmblused, et lapp ei hargneks. Õpilasfirma LUFFA logoga 100% puuvillast paelad, mis meie svammides riputusaasa ülesannet täidavad, saame trükikoda Jospelilt, kes lisaks tekstiilist etikettidele ja paeltele tegeleb ka paberetikettide trükiga. Ka niit, mida oma svammides kasutame, on 100% puuvillast.

 

 

Ja nii saavadki seemneist mullas Sinu kodused keha- ja nõudepesu abilised! Kui Sul peaks tekkima küsimusi meie tootmisahela kohta, ole julge ja kirjuta meile! Tahame hoida oma tegemised võimalikult läbipaistvad, seega oleme valmis vastama kõigile küsimustele!